آیا خرید موبایل برای کودکان و نوجوانان کاری صحیح است ؟

پیشرفت تکنولوژی و راحت بودن خرید آن باعث شده تا این سوال برای بسیاری از خانواده ها مطرح شود که آیا خرید موبایل برای کودکان و نوجوانان کار صحیحی می باشد ؟ بسیاری از کودکان از همان خرد سالی با بازی کردن با موبایل پدر و یا مادر طریقه استفاده از این وسیله را به راحتی یاد میگیرند . در مرکز فوق تخصصی مشاوره استفاده از تلفن همراه را برای کودکان و نوجوانان امری غیر ضروری و آسیب رسان در رشد و توجه آنها می دانند . با توجه به این که کاربرد اصلی تلفن همراه ، گرفتن تماس می باشد ، کودکان که معمولا نزد والدین هستند دلیلی برای آن که تلفن همراه در اختیار داشته باشند ، ندارند و چنانچه نیازی به تماس تلفنی بود والدین می توانند تلفن همراه خود را در اختیار کودک قرار دهند . اما در نوجوانی معمولا استفاده از موبایل برای نوجوانان ضرورت بیشتری پیدا می کند زیرا والدین نیاز دارند از مکان هایی که نوجوان خود می روند با اطلاع بوده و با آنها ارتباط داشته باشند . در این شرایط نیز خرید یک موبایل ساده که برنامه های خاصه شبکه های اجتماعی را نداشته باشد نیز برای آنها کافی می باشد .

وقتی والدین گوشی تلفن همراه در اختیار فرزندان خود قرار می دهند نیاز است آگاهی هایی به آنها دهند و یک سری قوانین و مقررات برای آنها وضع نمایند . نیازی نیست که نوجوان شما به تمامی شبکه ها و اینترنت متصل باشن زیرا این گونه دسترسی وی به تمامی اطلاعات باز خواهد شد و این اطلاعات شاید مناسب سن نوجوان نبوده و سلامت روانی وی را تهدید کند . برای این منظور در مشاوره روانشناسی خوب در تهران به آگاه کردن نوجوان از خطرات احتمالی تاکید دارد و عنوان می دارند که این که چه زمانی مناسب می باشد برای خرید موبایل به نظر مستقیم والدین بستگی دارد . گاهی خرید یک موبایل مشترک بین نوجوانان با والدین یا خواهر و برادر ، می تواند راه حل خوبی باشد تا استفاده نوجوان نیز تحت کنترل قرار گیرد .

اغلب نوجوانان به دلیل اینکه در حال گذر از دوران کودکی  به سمت بزرگسالی و دوران بلوغ هستند ، می‌ خواهند فردیت خود و رسیدن به بزرگسالی را برای والدین اثبات کنند و والدین باید به یاد داشته باشند این یک دوران طبیعی است و نباید به آن ‌ها بیش از حد سخت گرفت ، هرچند این گفته  به معنای رها کردن نوجوان نیست چرا که قبولاندن مقررات به آنها سخت است ،  اما توجه داشته باشید که محدودیت‌ هایی برای این مسئله لازم‌ است ، به ویژه در دنیای کنونی که به نظر می‌ رسد احتمال اشتباه و لغزش در نوجوانان بیشتر خواهد بود . بسیاری از والدین با دنبال کردن لیست روانشناسان خوب در ایران سعی می کنند تا از متخصصین در این زمینه برای آن که با نوجوان خود چگونه برخورد کنند ، استفاده نمایند ، که البته راه حل مناسبی می باشد . زیرا روانشناس با ایجاد موضع بی طرفی می تواند رابطه ای دوستانه با نوجوان بر قرار کرده و با آگاهی دادن به وی ، او را به سمت مسیر درست راهنمایی نمایند .

آسیب های داشتن تلفن همراه برای کودکان و نوجوانان

1-   مشکلات بینایی : بررسی هایی که محققین در رابطه با کودکان و نوجوانانی که از موبایل استفاده می کنند ، انجام داده اند نشان می دهد که این کودکان به صورت میانگین 80% بیش از کودکانی که از موبایل و تبلت استفاده نکرده اند ، دچار ضعف بینایی شده اند . استفاده زیاد از موبایل و تبلت برای بینایی بزرگسالان نیز مناسب نمی باشد و بسیاری از افراد در اثر استفاده بی رویه از آن دچار مشکلات بینایی و سر درد های مزمن گشته اند .

2-   مشکلات عصبی : بازی های کودکانه باعث رشد عصبی کودکان می شود . کودکانی که از موبایل و تبلیت برای بازی کردن استفاده می کنند از این رشد عصبی محروم شده و مشکلات زیادی را در این زمینه تجربه می کنند .

3-   اختلالات ذهنی : یکی از شایع ترین مشکلاتی که موبایل برای نوجوانان به همراه دارد ، نوعی وسواس و اختلال ذهنی به علت استفاده از اس ام اس می باشد که در بین نوجوانان نیز بسیار رایج است . این اختلال تا آن جایی پیش رفته که برخی از افراد به گونه ای تعریف نشده نسبت به وجود تلفن همراه خود حساس شده و دائما احساس می کنند باید از وجود آن و چک کردن برنامه های شبکه های اجتماعی در آن ، مطمئن شوند .  محققین متوجه شده اند در بین بسیاری از افرادی که برای مشاوره پیش از ازدواج مراجعه می کنند و در دوره نوجوانی و جوانی بدون کنترل خانواده از موبایل و بازی های رایانه ای استفاده کرده اند به دلیل تماشای صحنه های نا مناسب و بازی هایی که آنها را دچار آسیب روانی می کند ، به انواع اختلالات روانی مبتلا کرده است .

4-   کاهش مهارت های ارتباطی : کودکان و نوجوانان مهارت های ارتباطی اولیه را در خانواده آموزش می بینند و برای آموزش مهارت های ارتباطی ، اجتماعی نیاز به برقراری رابطه چهره به چهره و قرار گیری در بین همسالان خود به صورت فیزیکی دارند . کودک و نوجوانی که از موبایل برای بر قراری ارتباط با دیگران استفاده می کند و روابط را با حضور در کنار دیگران را در شبکه های مجازی ادامه می دهد ، در بر قراری ارتباط های اجتماعی دچار ضعف فراوانی می گردد و توانایی بر قراری ارتباط اجتماعی ، حقیقی را از دست می دهد .

5-   کاهش یادگیری : مغز کودکان در دوره های اولیه زندگی به سرعت رشد می کند . این رشد در اثر تعامل با محیط بسیار بیشتر و بهتر می گردد . کودکانی که از موبایل استفاده می کنند و یادگیری آنها به صفحه نمایشگر محدود می شود ، آموزش نکات جزئی را از دست می دهند که جبران کردن آن در طول زندگی برای آنها غیر ممکن می شود .  

نویسنده : غزاله البهشتی

آدرس : دولت ، بلوار کاوه جنوب ، نبش کوچه ی اخلاقی غربی ، پلاک 29 ، واحد 6 ، طبقه ی سوم .

شماره تلفن :

22593216           

22795735


/ 0 نظر / 23 بازدید