دلایل ترس از ازدواج و راه های رفع آن

ازدواج امری شیرین و جذاب به صورت عمومی می باشد که معمولا افراد آن را بخش اجتناب ناپذیر زندگی می دانند . اما برخی از افراد دچار ترس و نگرانی زیادی درباره این امر مقدس می باشند و به عبارتی دیگر از ازدواج کردن در هراس هستند . این افراد در مشاور قبل از ازدواج عنوان می دارند که از پیمان بستن و تعهد برای یک عمر زندگی مشترک وحشت دارند و حاضر به پذیرش ریسک های عاطفی نیستند . روانشناسان ، ترس از ازدواج را گاموفوبیا می نامند . ترس از ازدواج در افراد مجرد تا حدودی طبیعی می باشد . انتخاب شریک زندگی مناسب ، ترک عادت های دوران تجرد مثل ، انتخاب های فردی ، زمان ورود و خروج ، عدم تعهد و مسئولیت در زندگی ، همگی از نگرانی های طبیعی در ازدواج هستند . معمولا در مواردی دیده شده جوانان شخصیتی در مقابل دوستان برای خود خلق می کنند که واقعی نیست و این افراد با این دیدگاه اطرافیان اگر تصمیم به ازدواج بگیرند خود را در خطر لو رفتن شخصیت واقعی خود می دانند و از همین جهت از ازدواج فرار می کنند . در این مطلب سعی بر آن داریم تا دلایلی را که باعث بروز اختلال گاموفوبیا می شود را به اختصار شرح دهیم .

دلایل بروز ازدواج هراسی

1-   داشتن شخصیت درونگرا : افرادی که شخصیتی درونگرا دارند از ازدواج معمولا به شدت در هراس هستند . این افراد که در زندگی خود تمایلی به ایجاد روابط جدید ندارند ، از ازدواج و ایجاد روابط جدید با فرد و خانواده ای جدید دچار ترس می گردند . معمولا بهترین مشاور خانواده ازدواج افراد درونگرا با افرادی که آنها نیز درونگرا هستند را توصیه می کنند زیرا این افراد به دلیل تمایلات درونی خود یکدیگر را درک نموده و فضای شخصی یکدیگر را رعایت می کنند . تجربه نشان داده ازدواج افراد درونگرا با افراد برونگرا نه تنها باعث آسیب های روحی به هر دو زوج می شود بلکه در بسیاری از موارد این زندگی ها به شکست ختم می گردد .

2-   ترس از طلاق : بسیاری از افرادی که دچار گاموفوبیا هستند از جدایی و طلاق به شدت وحشت دارند . این افراد معمولا یا تجربه های نا موفقی در روابط عاطفی دارند و یا تجربه جدایی نزدیکانشان باعث بروز این وحشت در آنها شده . در مرکز های روانشناس تهران به این افراد پیشنهاد می شود تا استفاده از مشاوره پیش از ازدواج و تحقیق درباره فرد مورد نظر را ، جدی گرفته و برای جلوگیری از پشیمانی و شکست از آگاهی و اطلاعات مناسب برای انتخاب بهترین شریک زندگی خود ، استفاده کنند .

3-   ترس از نزدیکی : بسیاری از پسران دوران سختی را برای جدایی از مادر طی می کنند . معمولا پسران برای آن که به دنیای مردانه وارد شوند باید از بچگی و تا حدی از مادر فاصله گیرند . به همین دلیل آنها صمیمیت هایی مه همون رابطه عاطفی با مادر را برای آنها یادآوری می کند به صورت نا خود آگاه دفع می کنند . این افراد در زمانی که در حال یافتن استقلال خود از مادر هستند سعی می کنند خود را بی نیاز نسبت به زنان دانسته و این دیدگاه در عدم تمایل و هراس آنها در ازدواج دیده می شود ، زیرا تصور می کنند با ازدواج استقلال خود را از دست خواهند داد .

4-   اهداف بزرگ : از دلایل دیگر ازدواج هراسی اهداف بزرگی می باشد که افراد تصور می کنند از دست یابی به آن با ازدواج باز می مانند . ازدواج تغییراتی جدید در فرد ایجاد می کند و به این معنی نیست که فرد به فردی جدید تبدیل می شود . چه بسا یک ازدواج خوب به فرد کمک کند تا سریع تر به اهداف خود دست یابد .

راهکار مناسب

-        آگاهی : آگاهی همیشه نیمی از درمان را تشکیل می دهد . در کلینیک های روانشناسی این افراد در کنار یکدیگر قرار داده می شوند و در مشاوره گروهی از آنها خواسته می شود تا بگویند از چه چیزی در ازدواج می ترسند ، برخی از ترس ها همچون : ترس ازعدم پذیرش ، تغییر و از دست دادن آزادی کاملا معقول و طبیعی است و متخصصین می توانند راه های ساده ای برای رفع آن به افراد معرفی کنند .

-        رابطه خود را مدیریت کنید : سرعت پیشرفت ارتباط را تنها خود فرد می تواند تنظیم کند . تعداد زیادی از افراد مجرد در همان مراحل ابتدایی ارتباط به دلیل اشتیاق بیش از حد گرفتار رابطه می شوند و زمانی که که نوبت به تصمیم گیری برای آینده و جدی کردن رابطه می رسد ، عقب نشینی می کنند و احساس می کنند هنوز آماده یک رابطه جدی نیستند .

-        به آینده فکر کنید : زندگی مشترک فقط مشکلات نیست ، لحظات زیبا و عاشقانه نیز بخش مهمی از زندگی مشترک را تشکیل می دهد . چنانچه افراد بتوانند درک درستی از زندگی مشترک بیابند متوجه خواهند شد که در ازدواج یک همراه و دوست صمیمی خواهند یافت که همواره در کنار آنهاست و باعث ایجاد لحظات لذت بخشی برای آنها می شود .

-        درمان شناختی – رفتاری : درمان شناختی رفتاری یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی در درمان این هراس به حساب می آید . گاموفوبیا می‌تواند با خاطرات و تجارب ناگوار فرد در گذشته در ارتباط باشد . روانشناس در این ‌باره با مراجع خود صحبت کرده و تلاش می کند تا با آگاهی از دلایل ترس فرد از ازدواج این افکار را با افکار مثبت جایگزین کند . این تکنیک های درمانی هر چند نیاز به زمان دارند ولی روشی موفق برای درمان محسوب می شود که نیاز به همکاری فرد مبتلا به گاموفوبیا دارد .

نویسنده : غزاله البهشتی

آدرس : دولت ، بلوار کاوه جنوب ، نبش کوچه ی اخلاقی غربی ، پلاک 29 ، واحد 6 ، طبقه ی سوم .

شماره تلفن :

22593216           

22795735/ 0 نظر / 34 بازدید