معیار های انتخاب همسر مناسب از نظر متخصص روانشناس پیش از ازدواج چیست ؟

مشاوره پیش از ازدواج امروزه جزء مهمترین برنامه های دختر و پسری می باشد که تصمیم به ازدواج با یکدیگر دارند . بسیاری از کسانی که به مراکز مشاوره در تهران برای ازدواج مراجعه می کنند ، دلایلی همچون : یافتن آرامش ، داشتن فرزند ، ساختن زندگی خصوصی ، علاقه مندی به فردی خاص و به مقصد رساندن زندگی خود را از اهداف خود برای تصمیم به ازدواج می دانند . یافتن پاسخ این سوال که آیا فرد آمادگی تشکیل زندگی مشترک را دارد یا خیر ، با کمک روانشناس پیش از ازدواج بسیار با اهمیت می باشد . در برخی موارد افرادی که به کلینیک مشاوره مراجعه می کنند تحت فشار خانواده و نزدیکان تصمیم به این امر مهم گرفته اند که باعث می شود آینده ای نا موفق در انتظار آنها باشد .

برای ازدواج داشتن چه ویژگی هایی ضروری می باشد ؟

-        رسیدن به بلوغ فکری و جسمی از مهمترین ویژگی هایی می باشد که مشاور پیش از ازدواج در مرکز مشاوره به آن توجه می نماید . کسانی که برای ازدواج اقدام می نمایند باید آمادگی داشتن روابط متعهدانه را داشته بوده و خود را از روابط و احساساتی که در گذشته داشته اند رها کرده باشند . تبدیل من به ما برای شروع زندگی مشترک ، اولین قدمی می باشد که افراد در این مسیر نیاز است آن را درک نمایند .

-        داشتن شرایط مالی مناسب برای تامین زندگی مشترک از دیگر ویژگی هایی می باشد که برای داشتن زندگی خوب ضروری است . مشاور قبل ازدواج شرایط مالی مناسب را تنها بر عهده مردان نمی داند اما چون مرد بنیان مالی خانواده را بر عهده دارد باید بتواند با کنترل آن دچار فشار ذهنی نبوده و به بخش های مهم دیگر زندگی مشترک نیز توجه نمایند .

-        رضایت خانواده زوجین برای داشتن زندگی مشترک خوب اهمیت زیادی در بر قراری صلح بین زوجین دارد . در مواقعی که دختر و پسر با وجود مخالفت خانواده ها تصمیم به ازدواج با یکدیگر می گیرند باید بدانند این تصمیم پس از آرام شدن هیجانات اولیه آنها را دچار مشکلات جدی می نماید . روانشناس قبل از ازدواج گاهی برای این موارد راهکاری ویژه پیشنهاد می کند و خانواده افراد را برای مشاوره جمعی به کلینیک روانشناسی دعوت نموده و درباره شرایط زوجین با آنها به گفتگو می پردازد.

معیار های انتخاب همسر از دیدگاه متخصص روانشناس پیش از ازدواج

1-   بهترین مشاور پیش از ازدواج اولین و مهمترین معیار برای انتخاب همسر مناسب را وجود تشابهات روحی در افراد می داند . فردی که درون گرا می باشد در زندگی مشترک با فردی برون گرا دچار مشکل می گردد . مشابهات روحی برای شروع زندگی مشترک بسیار با اهمیت می باشد در حدی که مشاور خانواده انتخاب نو دلیل بسیاری از بروز طلاق در خانواده ها را همین عدم هماهنگی روحی زوجین با یکدیگر می داند .

2-   وجود علاقه و محبت برای زندگی مشترک همچون مهری بر ازدواج است . زوجی که نسبت به یکدیگر علاقه و محبت داشته باشند بر بسیاری از مشکلات فائق می آیند و می توانند با موانعی که در زندگی مشترک با آن رو به رو می شوند کنار آیند و مقاومت نمایند . مشاوره خیانت در مرکز روانشناسی گاهی تنها راهی که افراد می توانند به زندگی مشترک خود ادامه دهند پس از خیانت را ، وجود محبت بین زوجین می داند .

3-   وجود تناسب های مذهبی و اعتقادی در بین زوجین و خانواده های آنها از دیگر معیار های با اهمیت از نظر بهترین روانشناس پیش از ازدواج می باشد . گاهی دختر و پسری که دارای روابط پیش از ازدواج با یکدیگر هستند عنوان می کنند با شرایط اعتقادی طرف مقابل کنار خواهند آمد و نظر خانواده شان برایشان بی اهمیت است . دکتر روانشناس پیش از ازدواج در کلینیک های روانشناسی از این افراد می خواهد تا درباره تصمیم خود بیشتر فکر نمایند زیرا هر فرد با ویژگی های اعتقادی و مذهبی رشد نموده که از کودکی با آن خو گرفته و احتمال باز گشت و یا تحت فشار قرار گرفتنش در گذر زمان متحمل می باشد .

مشاور پیش از ازدواج خوب برای زوجینی که برای مشاوره به مرکزمشاوره مراجعه می کنند برنامه های مهمی را در نظر می گیرد که بنا بر نیاز زوجین طبقه بندی می شود . از نمونه های این برنامه ها می توان به انجام تست های روانشناسی اشاره نمود . روانشناس قبل از ازدواج خوب از زوجین می خواهد تا تست هایی را زیر نظر روانسنج انجام داده و به وسیله تفسیر آن به میزان شباهت های روحی و وجود یا عدم وجود ، اختلالات روانی در افراد پی می برد . تست رورشاخ یکی از مهمترین تست های روانشناسی می باشد که برای دربافت اختلالات روانی تاثیر گذار است .

باید توجه داشت حتی بهترین روانشناس قبل از ازدواج نمی تواند مانع ازدواج افراد با یکدیگر شود بلکه تنها نظر کارشناسی خود را به زوجین اعلام می دارد و آنها می توانند با آگاهی داشتن از تمامی مسائل تصمیم به ازدواج با یکدیگر بگیرند . گاهی نیاز است زوجین در جلسات فردی با مشاور روانشناس شرکت نموده از از درمان خاصی بهره مند شوند . مشاور قبل ازدواج برای این مسیر هم برنامه های زیادی برای افراد در نظر می گیرد و چنانچه لازم باشد فرد را به متخصص مورد نظر ارجاع داده تا به درمان روانشناسی بپردازند .

نویسنده : غزاله البهشتی

 


/ 0 نظر / 349 بازدید